Kindlasti nägid paljud TV3 uudistes lõiku ilutulestikust, kus Rufi juhatuse esimees sai väga minimaalselt rääkida ilutulestiku keemilisest koostisest ja väidetavast Mendelejevi tabelist, mis õhku paisatakse. Kuna telele omaselt lõigatakse aja kokkuhoiu mõttes paljud olulised asjad välja, siis anname siinkohal veidi pikema ja täpsema ülevaate.
Esiteks täidab aastaid Eestis müüdav pürotehnika rangelt Euroopa CE regulatsiooniga kehtestatud nõudeid.
Teiseks, üle 90% pürotehnilistest toodetest on valmistatud taaskasutatavast papist ja paberist.
Edasi, keemilises mõttes on pürotehnilised segud oksüdatsioonibalansis neutraalsed või pigem isegi positiivsed, mis tähendab, et kogu segudes leiduv põlevaine põleb ära segus endas olevat hapnikku kasutades ja tihti jääb veel hapnikku ülegi.
Reaktsiooniproduktideks on peamiselt CO2, väga vähesel määral ka CO, nagu ikka piiratud põlemisel tekib. Lisaks eraldub gaasilistest produktidest molekulaarne lämmastik ning H2O veeauruna.
Väga vähesel määral võib tekkida ka muid põlemisgaase (metaan püssirohust), kuid nende hulk on pigem marginaalne. Väävlit kasutatakse ilutulestikus juba viimased mitukümmend aastat väga minimaalselt, kui üldse, seega on vääveloksiidide teke võimalik vaid üksikjuhtudel. Samuti ei kasutata raskmetalle ega mürgiseid ühendeid. Segude koostamisel on järjest enam levinud põhimõte, et tahket jääki tekiks minimaalselt ja midagi maapinnale tagasi ei sajaks.
Nii et järgime aastavahetusel pürotehnika kasutamisel ettenähtud ohutusnõudeid, naudime mõnusat seltskonda ja rõõmsat tulemängu.
Keskkonna puhtana hoidmiseks ja Mendelejevi tabeli vähendamiseks sorteerime prügi, käime rohkem jala ja sõidame ühistranspordiga!
Valgusküllast ja meeleolukat aastavahetust teile kõigile!
Rufi meeskond