fbpx

Pürotehnika keemilisest koostisest natuke lähemalt

Kindlasti nägid paljud TV3 uudistest lõiku ilutulestikust, kus Rufi juhatuse esimees sai väga minimaalselt rääkida ilutulestiku keemilisest koostisest ja väidetavast Mendelejevi tabelist, mis õhku paisatakse. Anname siinkohal küll veidi pikema ja täpsema ülevaate, kui intervjuus oli ja paraku telele omaselt tihti aja kokkuhoiu mõttes välja lõigatakse.

Esiteks täidab aastaid Eestis müüdav pürotehnika rangelt Euroopa CE regulatsiooniga kehtestatud nõudeid.

Teiseks, üle 90% pürotehnika toodetest on valmistatud taaskasutatavast pappist ja paberist.

Edasi, keemilises mõttes on pürotehnilised segud oksüdatsioonibalansis neutraalsed või pigem isegi positiivsed, mis tähendab, et kogu segudes leiduv põlevaine põleb ära segus endas olevat hapnikku kasutades, ja tihti jääb veel hapnikku ülegi.

Reaktsiooniproduktideks on peamiselt CO2, väga vähesel määral ka CO nagu ikka piiratud põlemisel tekib. Lisaks eraldub gaasilistest produktidest molekulaarne lämmastik ning H2O veeauruna.

Väga vähesel määral võib tekkida ka muid põlemisgaase (metaan püssirohust), kuid nende hulk on pigem marginaalne. Väävlit kasutatakse ilutulestikus juba viimased mitukümmend aastat väga minimaalselt kui üldse, seega on vääveloksiidide teke võimalik vaid üksikjuhtudel. Samuti ei kasutata raskmetalle ega mürgiseid ühendeid. Segude koostamisel on järjest enam levinud põhimõte, kus tahket jääki jääks minimaalselt ja midagi maapinnale tagasi ei sajaks.

Nii et järgime aastavahetusel pürotehnika kasutamisel ettenähtud ohutusnõudeid, naudime mõnusat seltskonda ja rõõmsat tulemängu.

Keskkonna puhtana hoidmiseks ja Mendelejevi tabeli vähendamiseks sorteerime prügi, käime rohkem jala ja sõidame ühistranspordiga!

 

Valgusküllast ja meeleolukat aastavahetust, teile kõigile!

Rufi meeskond

Looks like you have blocked notifications!

Vaata ka neid

erinevad ilutulestiku efektid

Ruf soovitab: Ilutulestiku komplekt “Uusaastapidu 2019”

Ilutulestiku komplekt Uusaastapidu 2019 loob mitmevärvilise tuleshow, mida saadavad erinevad heliefektid. Kokku on ilutulestiku kompletis Uusaastapidu 2019 88 efektlaengut + 20 säraküünalt + maa- ja tulepööriste komplekti, kuni kaks minutit eriefektilist tuleshow’d. Komplekt sisaldab nelja erinevat ilutulestiku patareid ja ühte

Lemmikloomasõbralik ilutulestik

Mis oleks, kui teeks see aasta vaikse ja lemmikloomasõbraliku ilutulestiku?

See, kui peres või naabruses on koduloomad, kes kardavad valjut ilutulestikku, ei pea tähendama, et pererahvas ei või tähistada uue aasta saabumist või muud sündmust tulevärgiga. Lisaks klassikalistele häälekatele ilutulestikutoodetele on olemas suur valik säravaid ja sädelevaid silmailu pakkuvaid tooteid,

Kui kõrgele lendab ilutulestik?

Kiire ülevaade sellest, kui kõrgele lendab ilutulestik – vulkaanid, patareid, raketid ja suuremad efektlaengud. Kasulik teada ilutulestiku planeerimisel.

preloader

Ostukorv

0

Sinu ostukorv on hetkel tühi