fbpx

Mis on komplekttoode ehk ilutulestiku patarei?

Ilutulestiku patarei ristlõige
Ilutulestiku patarei ristlõige

Komplekttoode ehk patarei on pürotehniline toode, milles on kokku pandud üks või enam efektlaengut – süütenööri läitmisel sööstavad efektlaengud taevasse ja loovad meeldejääva ilutulestiku vaatemängu. Patareide eesmärk on pakkuda kliendile valmislahendust väiksema ilutulestiku vaatemängu näol. Müügilolevatest toodetest on just patareid kõige populaarsem valik maailmas.

Ilutulestiku patareid koosnevad tuletorude ridadest, milles sisalduvad erinevad efektide variatsioonid. Ühest tuletorust lendab üldjuhul välja üks efektlaeng. Suuremaid tuletorusid, mida kutsutakse kahuriteks, tohivad kasutada ainult litsentseeritud pürotehnikud. Samuti on olemas patareisid, millel on terve rea või toote kohta ainult ühte sorti efekte. Patareide kunstiline kujundus sarnaneb efektide tüüpide poolest ilutulestiku täisteenusele, millega ilutulestiku kujundaja kliendi ürituse jaoks unikaalse tuleetenduse kokku paneb. Kuna täislahendusi saavad pakkuda vaid litsentseeritud pürotehnikud, on selliste teenuste repertuaaris oluliselt rohkem erinevaid ilutulestiku efekte.

Patareid jagunevad sõltuvalt toote püroaine sisaldusest klasside kaupa eri kategooriatesse – F2, F3 ja F4. Mida rohkem püroainet ilutulestiku komplekt sisaldab, seda värvikam, valjum ja varieeruvam efektlaeng on, ning seda kõrgemale see lendab. Kategooriad F2 ja F3 on Eesti jaekaubanduses saadaval ja neid tohivad soetada kõik üle 18 aasta vanused isikud. F4 kategooria patareisid Eesti jaekaubanduses müüa ei tohi, neid võivad kasutada vaid pürotehnikud. Patareide kujunduse, ülesehituse ja efektide kompositsiooni määravad pürotehnika ettevõtted, pidades silmas pürotehnika kujundamise häid tavasid ja kehtivaid nõudeid.

Mis on ilutulestiku patareide põhiomadused?

Ajapikku on kujunenud välja mõned patareide põhiomadused, mis on ilutulestiku nautijaid kõnetama jäänud. Need on:

 • Kestus – patarei töötamise aeg alates süütamisest kuni viimase efektlaengu hääbumiseni, mis kuvatakse tavaliselt sekundites. Siinkohal soovitame toote valimisel silmas pidada, et ilutulestiku puhul sammub aeg teises tempos, ja esmapilgul meelepärasem 60-sekundilise kestusega patarei võib sisaldada näiteks 19 efektlaengut, samas kui 30 sekundit kestev patarei võib taevast värvida tervelt 49 efektlaenguga.
 • Lennukõrgus – efektlaengu kõrgus meetrites, mis on patarei kaliibriga samaväärse tähendusega.
 • Laskude arv – väljendab enamasti patarei efektlaengute summat.
 • Kaal – toote kogukaal, mida väljendatakse enamasti grammides.
 • Mõõdud – toote tegelikust suurusest parema ülevaate saamiseks oleme lisanud toote piltidele juurde tikutopsi, mõõdud on toodud enamasti sentimeetrites.

Sõltuvalt pürotehnika e-poest võib toodete juures olla kuvatud ka mõni muu omadus, mis patarei omadusi oluliselt kujundab. Järgnevalt toome välja näited ja selgitused patareide eriomaduste kohta.

Mis eristab ilutulestiku patareisid?

Patareide puhul on taeva värvimiseks palju erinevaid võimalusi. Et Sul oleks järgmisel korral lihtsam oma üritusele tulemängu planeerida ja tooteid valida, on allpool toodud näited peamiste efektide ülesehituse kohta.

Finaalefekt – tähendab enamasti seda, et patarei lõpus lendab taevasse rohkem kui üks efektlaeng. Sarnaselt professionaalselt kujundatud ilutulestikega lõpetab finaalefekt patarei puhul tulemängu väljapeetud noodiga. Tehnilises mõttes võib finaalefekt tähendada kompositsiooniliselt väga erinevaid omadusi – taevasse võib söösta korraga kaks, kolm, neli või rohkem efekti ning selle tekitamiseks võib patareis olla pühendatud kaks või enam rida. Kuna alati ei ole toodete peal kirjas, kas need sisaldavad ka finaalefekti, oleks tark see alati müüja käest üle küsida.

Kompositsioon – kõige lihtsamini eristuvad kompositsioonid on otse üles ja lehvik. Esimene tähendab seda, et efektlaengud lendavad otsejoones üles ja katavad taevast ainult ühes kohas. Teine tähendab seda, et patareist välja sööstvad efektlaengud katavad oluliselt suurema osa taevast. Sageli on finaal- ja lehvikuefekt omavahel kombineeritud.

Z-kujulist (või S-kujulist) lehvikut iseloomustab vastava tähe kujuga efektide taevasse joonistamine. Sellel lehvikuefektil on üksjagu variatsioone – järjestikku, väikeste vahedega üksteise järel või korraga terve reana taevasse lastavad.

W-kujulist lehvikut iseloomustab samuti vastava tähe kujuliste efektide taevasse joonistamine. Ka sel efektil on võimalikud erinevad variatsioonid – järjestikku, väikeste vahedega üksteise järel või korraga terve reana taevasse lastavad.

X-kujulise lehviku puhul joonistatakse taevasse X-tähe kujuga efektid. Selle tähe joonistamiseks töötavad patareid enamasti järjest.

V-kujulise lehviku puhul joonistatakse taevasse V-tähe kujuga efektid. Ka siin on omajagu võimalikke variatsioone – järjestikku, väikeste vahedega üksteise järel või korraga terve reana taevasse lastavad.

Tulepada on hetkeline vulkaaniefekt, mis paiskub patareist taeva poole. Sõltuvalt tootest võib tulepada olla kas enne efektlaengut või vahelduvalt.

 • Tempo mängib ilutulestiku patareide puhul efektlaengute taevasse lennutamisel samuti olulist rolli.
  • Tõusvas tempos patarei kompositsioon tähendab seda, et efektlaengud sööstavad taevasse järjest kiiremini ja kulmineeruvad finaalefektiga, kui patarei seda sisaldab.
  • Ühtlase tempoga patarei efektlaengud paisatakse välja kogu patarei töö ajal sama kiirusega.
  • Vahelduva tempoga patareide rütm võib olla kas aeglane, kiire, püsiv või nende kolme variatsioon.
  • Kiire tempoga patareid hoiavad taeva kogu töö vältel värvilisena ja tihedalt tuld täis.
  • Võimalikud on ka patareid, mis lennutavad taevasse mitu efekti korraga ehk samal ajal rohkem kui ühe efektlaengu.

Kuhu komplekttooted ehk patareid kõige paremini sobivad?

Et saaksid kergemini enda ürituseks sobiva patarei valida, anname mõtteainet, kuhu ja miks erinevasse hinnaklassi jäävad patareid kõige paremini sobida võiksid. See, et ilutulestik uue aasta vastuvõtuks ideaalselt sobib, on ütlematagi selge, kuid olulised sündmused ja üritused leiavad aset ju teistelgi aastaaegadel.

Patareid kuni 35 € (F2)

Selle hinnaklassi patareid on komplekteeritud värvimaks taeva ilutulestikuga vähem kui minutiks. Finaalefekte sellistel toodetel tavaliselt ei ole. Kuna nende toodete tuletorud ehk kaliibrid on väiksemad, siis on ka nendes olevad efektlaengud väiksemad, mistõttu on neil ka vaiksemad heliefektid ja need ei lenda nii kõrgele. Mõned näited meie tootevalikust – “Monte Carlo”, “Profikast” ja “Pidupäeva tulevärk”. Sellised patareid sobivad hästi näiteks perega uue aasta saabumise või väiksema sünnipäevapeo tähistamiseks.

Patareid hinnaga 35 – 70 € (F2)

Selle hinnaklassi patareid on komplekteeritud loomaks väiksema, kuid väljapeetuma tulemängu, mis on oma ülesehituselt sarnane professionaalsele tulemängule. Sageli sisaldavad need tooted ka finaal- ja lehvikuefekte. Kuna nende toodete tuletorud ja nendes olevad efektlaengud on natuke suuremad kui eelmise hinnaklassi omadel, teevad need patareid ka valjemat heli, lendavad kõrgemale ja loovad säravamaid efekte. Mõned näited meie tootevalikust – “Võlukunst”, “Anna ainult tuld” ja “Püha müristus”. Need patareid sobivad hästi sünnipäevapidudeks, kokkutulekuteks või mõne meeldejääva kaadri salvestamiseks.

Patareid hinnaga 35 – 100 € (F3)

Olgugi et ka F2 kategoorias leidub kuni 100 € maksvaid tooteid, iseloomustab F3 kategooria patareisid suurem kogus püroainet. See omakorda tähendab suuremaid tuletorusid ja võimsamaid efekte. Need patareid on üles ehitatud sisukama tulemängu loomiseks, mis sarnaneb oma ülesehituselt rohkem professionaalsele tulevaatemängule. Mõned näited meie tootevalikust – “Battery”, “Ruf 49” ja “Draakon”. Need tooted sisaldavad sageli ka finaal- ja lehvikuefekte ja et nende kaliibrid ja efektlaengud on veel suuremad kui eelmise valiku puhul, teevad need patareid ka valjemaid heliefekte ning lendavad kõrgemale. Sellised patareid sobivad hästi väiksemateks pulmadeks, tiheda ajakavaga üritusteks ja meeldejäävate kaadrite salvestamiseks.

Patareid hinnaga 100 € ja rohkem (F3)

Selles hinnaklassis olevad patareid on komplekteeritud pikema, sisukama ja efektsema ilutulestiku vaatemängu loomiseks, jäljendades oma olemuselt professionaalselt kujundatud ilutulestikke. Nendes toodetes sisalduvad sageli finaal- ja paljud erinevad lehvikuefektid. Sellistel patareidel on kasutatud mitut mõõtu tuletorusid ning nendega tehtud tulesõudel joonistuvad sageli välja vaatemängu algus, keskosad ja haripunktid ehk finaalid. Mõned näited meie tootevalikust – “Revolutsioon”, “Fireworks Show 188” ja “Signature Range 192”. Need patareid sobivad hästi pulmadeks, tähtsamateks üritusteks ja muudeks suursündmusteks.

Ohutus

Kõikide ilutulestike kasutamise puhul tuleb alati juhtida tähelepanu ohutuse tagamisele. Ohutusnõuete (sh öörahunõuete) järgimisel on ilutulestiku nautimine ainus, mida teha tuleb. Seetõttu palume üle lugeda ja meelde jätta järgmised ilutulestiku patareide kasutamise ohutusnõuded, mis on kirjas ka igal patareil.

 • Aseta ilutuletiku patarei tulekindlale pinnale ja veendu, et see ei kukuks külili. Vajadusel toesta see kividega.
 • Ära kunagi aseta toodet mõne tuleohtliku hoone või eseme lähedusse.
 • Kontrolli, et toote kohal ei oleks takistusi. Pööra tähelepanu lennutrajektoori hindamisele, eriti juhul, kui kasutad lehvikuefektiga tooteid.
 • Süüta roheline süütenöör, kallutades end samal ajal ilutulestiku patareist eemale.
 • Eemaldu pärast süütamist kiiresti patareist.
 • Ära kunagi hoia süüdatud ilutulestiku patareid käes.
 • Mõtle ja hoolitse enda ning teiste turvalisuse eest.
 • Ära lähene süüdatud ilutulestiku patareile!
 • Oota vähemalt 20 minutit, enne kui lähened tootele, mis ei ole korralikult süttinud või tööle hakanud. Selline toode tuleb vette kasta ja maaletoojale tagastada.
 • Ära mitte kunagi tegele ilutulestikuga alkoholijoobes või psühhotroopsete ainete mõju all olles.

Kokkuvõtteks

Loodame, et patareidele keskendunud pürotehniline infoamps oli järgmise patarei valimisel abiks. Tegelikult kehtib patarei valimisel lihtne soovitus – valida tuleb see, mis endale kõige rohkem meeldib!

Kui soovid patareide kohta täpsemalt teada, aitame meeleldi oma tooterepertuaarist sobivama valimisel. Selleks võta palun ühendust telefoni teel või saada meile e-kiri.

 

Looks like you have blocked notifications!

Vaata ka neid

Sõbrad, häid jõule ja head uut aastat!

24 ja 25. detsembril on esinduspood ja kontor suletud. Kaubanduskeskustes olevad müügikohad leiate siit: https://rufilutulestikud.ee/kontakt#muugipunktid Subscribe to NotificationsOpt-out from NotificationsLooks like you have blocked notifications!

Sõbrapäeva üllatuseks ilutulestik

Sõbral on kõik olemas ja kingiideed otsas? Siin on neli ilutulestiku ideed, mis toovad hea tuju ja rõõmsa meele sõbrapäeval ka neile, kel justkui kõik olemas ning kingisoovi polegi. Lisa korvi Lisa korvi Suurepärane ilutulestiku patarei “Gigant” Hind e-poes: 450.00 €

ilutulestik-horoskoop

Tähemärgid ja soovitused neile ilutulestiku valikuks

Kas tõesti on võimalik tähemärgi põhjal ennustada, millist ilutulestiku võiksid sa eelistada? Teadlased on astroloogia teemal aegu pead murdnud ning jõudnud järeldusele, et ehkki midagi tõestada ei saa, on horoskoopides oma iva sees. Eri tähemärgid – või neisse uskumine –

Ostukorv

0
Sinu ostukorv on tühi.
preloader